Lesy Novoslancov - implementácia priamej demokracie

Autor: Martin Kontsek | 4.5.2012 o 16:55 | Karma článku: 3,36 | Prečítané:  341x

V tomto „manifeste“ podávam otvorený návrh ako implementovať priamu demokraciu pre všetkých, ktorých by to mohlo zaujímať. Pod pojmom „otvorený návrh“ myslím súbor idei a pravidiel, ktoré sú vo vývoji a kde sa všetko môže zmeniť. Inšpiráciu som čerpal hlavne zo sociálny sietí ako miesta, kde ľudia môžu byť fyzicky ďaleko od seba, no napriek tomu sú si blízky.

Memorandum národa slovenskéhoMemorandum národa slovenskéhowww.snk.sk

 

1. ÚVOD

V tomto „manifeste“ podávam otvorený návrh ako implementovať priamu demokraciu pre všetkých, ktorých by to mohlo zaujímať. Pod pojmom „otvorený návrh“ myslím súbor idei a pravidiel, ktoré sú vo vývoji a kde sa všetko môže zmeniť. Inšpiráciu som čerpal hlavne zo sociálny sietí ako miesta, kde ľudia môžu byť fyzicky ďaleko od seba, no napriek tomu sú si blízky.

Všetky názory tu uvedené sú mojim subjektívnym pohľadom na situácie a teda nemusia nutne korešpondovať s objektívnou realitou. Verím však, že sa väčšina ľudí sa nimi na istej úrovni stotožní.

Upozorňujem, že nie som právnik ani politológ (ale informatik už dlhšie mimo akadémie) a teda niektoré výrazy či samotná štruktúra manifestu sa môže zdať nekorektná či prinajmenšom neortodoxná a verím, že mi moje prehrešky odpustíte.

 

 

1.1 MOTIVÁCIA

V posledných týždňoch sme boli na Slovensku svedkami protestov ľudí proti korupčným aféram v spisoch s názvom „Gorila“ či všeobecne proti nespokojnosti s fungovaním štátu. Ako to však s nenásilnými protestami býva, intenzita presvedčenia ľudí ustupuje s nastupujúcou dezilúziou, ako z postupu vyšetrovania kauzy tak aj so samotnými výsledkami protestov. Boli ohlasy za priamu demokraciu, teda aby v nejakej forme mohli všetci občania zasahovať do zákonodarného procesu.

Nebudem sa rozpisovať o plusoch a mínusov takého typu zásahov, kde je na mieste si uvedomiť, že nie každý je odborník na každú tému preberanou v zákonoch. Je však jasné, že terajšiu formu volených zákonodarných reprezentantov - poslancov, respektíve ich politické strany, je potrebné nahradiť niečim lepším. Navrhujem preto nový typ politického reprezentanta. Niekoho, kto vie lepšie reprezentovať občana v politických otázkach. Je to nový poslanec – „Novoslanec“.

2. NOVOSLANCI A ICH PRIATELIA

Novoslanec je každý občan - volič, ktorý sa rozhodol, že chce mať slovo pri vytváraní zákonov, teda zákonodárnu moc. Má k dispozícii jeden hlas, ktorý má váhu relatívnu k počtu všetkých novoslaneckých hlasov z celého Slovenska. Sú však občania, ktorí z rôznych osobných či časových dôvodov nemajú záujem zúčastňovať sa v plnej miere na tvorbe zákonov. Takýto občania môžu delegovať túto „službu“ na iného novoslanca tak, že sa zdržia vlastných novoslaneckých práv a stanú sa „priateľmi“ daného novoslanca. Definícia slova „priateľ“ v tomto prípade znamená, že novoslanec je oprávnený hlasovať za seba aj svojich priateľov, čím sa zvyšuje váha jeho/jej hlasu.

Vzťah medzi novoslancami a ich priateľmi je JADROM novoslaneckej koncepcie. Namiesto jedného poslanca na cca 50 000 občanov máme jedného novoslanca na toľko občanov, koľko sa rozhodne byť jeho/jej priateľmi. Takéto združenia občanov lepšie reprezentujú celkové požiadavky na fungovanie štátu než 150 poslancov slúžiaci vlastným politickým stranám.

 

2.1 NOVOSLANCI NA ÚROVNI JEDNOTLIVCOV A PRIATEĽOV

Zhrniem do niekoľkých bodov fungovanie vzťahov novoslancov a ich priateľov:

  • Novoslanec môže reprezentovať toľko občanov, koľko si ho vyberie za priateľov

  • Priateľ novoslanca môže ukončiť vzťah so svojim novoslancom a stať sa opäť sám novoslancom a tiež mať svojich priateľov

  • Priateľ novoslanca sám vlastných priateľov (v novoslaneckom slova zmysle) nemá

  • Občan, ktorý nie je priateľ novoslanca a ani nemá záujem o svoje novoslanecké práva sa pokladá za „spiaceho“ novoslanca a jeho hlas sa neberie v úvahu pri celkovom hlasovaní (je to ekvivalentné k postoju „Je mi to jedno“ na čo má občan právo)

 

 

2.2 HLASY NOVOSLANCOV

Novoslanci môžu hlasovať za zákony, ktoré sa v dohľadnej dobe po úspešnom hlasovaní implementujú do príslušných zákonníkov a následne vyhlásia za platné.

Návrhy zákonov môže dať hocikto, aj keď pravdepodobne by vznikli tzv. „Zákonotvorné“ inštitúcie, ktoré v prípade implementácie zákona z danej inštitúcii dostanú financie zo štátneho rozpočtu za jeho vytvorenie. Typy regulí a zákony sa dajú takto škálovať od obecnej či regionálnej sféry vplyvu až po celoštátne platné zákony.

 

Hlasy sa budú zbierať elektronicky alebo písomne a sú verejné. Princípy tajnosti hlasovania zhrniem v následujúcich bodoch:

  • Hlas novoslanca je verejný, teda je možné si pozrieť ako hlasoval.

  • Novoslanec musí zachovať mlčanlivosť o hlasovaní svojich priateľov

  • Priatelia novoslanca môžu zverejniť svoj hlas ale nesmú zverejniť iné hlasy priateľov novoslancov, s ktorými sú vo vzťahu, ak o nich vedia

 

Teda novoslanecké hlasy sú zverejnené, priatelia novoslancov môžu ale nemusia prezradiť ako sami hlasovali. Priatelia novoslancov nesmú prezradiť ako hlasovali iný ak o tom vedia.

 

 

2.3 NOVOSLANECKÝ PREZIDENT

Idea novoslaneckého prezidenta vychádza z idei zlúčiť post premiéra a prezidenta tak, aby bol jeden občan s titulom „Prezident“, ktorý bude mať za úlohu mimo iného aj reprezentovať krajinu, mať prelomiteľné právo veta pri implementácii zákonov ale aj mať zodpovednosť za celkový chod výkonnej moci v štáte. Novoslanecký prezident je volený novoslancami na isté obdobie.

 

 

2.4 ODMENY NOVOSLANCOV

Novoslanec nie je myslená ako hlavná pracovná činnosť, aj keď sa ňou môže stať. Každý aktívny novoslanec (teda nie „spiaci“ novoslanec) dostane od štátu za jeden mesiac 1 Euro. Za každého svojho priateľa získa ďalšie euro. Teda napríklad novoslanec so 150 priateľmi dostane 150 Eur od štátu.

Evolučný biológ Robin Dunbar tvrdí1, že horná hranica plnohodnotných ľudských vzťahov je práve 150. Je na ďalšiu diskusiu, či dávať takéto obmedzenia pre počet priateľov jedného novoslanca. Osobne som za túto hranicu, pretože sa zníži šanca rôznych podvodov ako masívne nahováranie slabších občanov do „núteného priateľstva“.

Odmena pre novoslaneckého prezidenta bude stanovená zákonom.

 

3. ZÁVER

Novoslanecký koncept zďaleka nie je úplný. Je treba dopísať množstvo detailov a urobiť prípadne koncepčné zmeny. Ale je to začiatok a ak bude táto idea úspešná, bude sa pokračovať v definovaní detailov.

Myslím si, že ak to chcú priaznivci priamej demokracie niekam dotiahnuť, je treba začať s podobnými nápadmi a po vzájomnej dohode a dopísaní detailov ich REALIZOVAŤ. Na to však treba spoluprácu veľa snaživých ľudí. Preto dávam tento manifest voľne k distribúcii a zmenám. Dokonca uvítam, ak sa nájdu šikovní ľudia, ktorí nápady tu obsiahnuté vylepšia a pretavia do schopnej a živej realizácie.

Ďakujem za prečítanie.

1 http://www.boston.com/bostonglobe/ideas/brainiac/2010/10/how_many_friend.html

 

 

Poznámky

  • Pojem “lesy novoslancov“ mi vnukla predstava Slovenska, kde jednotlivé mestá a obce znázorňujúce lesy sú plné novoslancov (stromy) a ich priateľmi (konáre).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

TECH

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nebude zložitejšia ako tankovanie paliva.


Už ste čítali?