Čo spája protesty Gorila, beh Devín-Bratislava a hokej?

Autor: Martin Kontsek | 22.5.2012 o 12:00 | Karma článku: 5,20 | Prečítané:  873x

Dňa 28. januára 2012 sa na blogu karika.sk objavil článok obsahujúci vetu "Na Slovensku sa včera odohrala najväčšia spoločenská a štátna udalosť od roku 1998."

Pozvánka na Protest GorilaPozvánka na Protest GorilaIswikinumber2

Odhady účasti na prvom proteste Gorila v Bratislave sa rôznia, podľa wiki bolo medzi 3 až 4 tisíc ľudí, podľa iných (karika.sk) až 10 tisíc. Návštevnosť relatívne veľká, no pred nedávnom sme tu mali beh Devín - Bratislava so 6 tisíc bežcami a tisícami ich rodinných príslušníkov. Hokejistov z Fínska prišlo privítať na Námestie SNP tisícky fanušikov.

Možno si myslíte, že je zcestné spájať tieto tri udalosti. Ja tam však vidím istú paralelu a tou je potreba vyventilovať sa.

 

Ventilácia emócii

Hokejoví fanušikovia

Či je to túžba zdieľať pocit víťazstva z 2. miesta v hokeji, odhodlanie zabehnúť známu trasu rýchlejšie ako minulý rok alebo ukázať neľahostajnosť pri veľkých krivdách či podvodoch, ľudia sú ochotní vstať zo stoličky a ukázať svoje presvedčenie a pevný úmysel. Ale len niektorí ľudia, nie väčšina.

Nepochybujem, že je viac fanušikov hokeja ako bola účasť na privítanie hokejistov zo šampionátu. Nepochybujem, že je viac fanušikov behu než bolo podporovať alebo sa zúčastnilo na behu Devín - Bratislava. Takisto nepochybujem, že Gorila a podobné kauzy nenechala oveľa viacej ľudí chladnými.

Situácia však zďaleka nie je taká zlá, aby sa protesty eskalovali k demonštráciam o sile státisícov. Napriek ich množstvu sú preto akcie ako Occupy GP, Gorila protesty (v Košiciach, vo Zvolene, v Žiline, Trenčíne, Nitre, Prievidzi, Prešove či v Spišskej Novej Vsi), STOP ACTA či iné "menšie" protesty neefektívne a nikdy nebudú mať skutočne efektívnu podporu. Väčšine ľuďom stačí sa vyventilovať pri TV alebo na internete a nie trucovať či poskakovať na námestí s negatívnym výsledkom.

 

Koniec kritiky, začínajú konštruktívne nápady

Nebol by som to ja, keby som ku kritike nepridal konštruktívne nápady. Teda napriek tomu, čo si myslím o efektívnosti protestov, radšej nech sa protestuje akoby sa malo sedieť doma na zadku. To však nestačí. Lepšie než protestovať by bolo treba začať meniť politiku tak, aby sa viacej ľudí o ňu zaujímalo a hlavne do nej zasahovalo.

O inom spôsobe fungovania poslancov inšpirovanej Facebook-om som písal v predošlom článku Lesy Novoslancov. Ak by nebola vôľa na takú významnú zmenu vo fungovaní štátu, predkladám ešte jeden nápad a to sústredenú korešpondenciu.

Možno si zobrať v tomto prípade ako príklad USA. Keď sa niečo ľudom nepáči, začnú písať a volať svojim kongresmanom, čo si myslia o danej téme a pýtajú sa, ako to bude ich kongresman riešiť. Predstavte si, že jednému kongresmanovi začnú chodiť tisícky e-mailov, telefonátov a listov, dožadujúce sa odpovedi. Vtedy kongresmani vidia, že to ľudí zaujíma a snažia sa pre to niečo urobiť. Vedia, že ak situáciu budú ignorovať, už tam ďalšiu "sezónu" nemusia byť.

Aj keď sa to nezdá, je to istá forma protestu. Keby protestujúci míňali svoju energiu na návštevu či telefonát so svojimi známymi, vysvetlili im jednu kauzu v skratke a dali ím konkrétne telefónne čísla, prípadne e-maily a fyzické adresy komu v štátnej správe môžu napísať či zavolať, dokázali by tak protestovať s účinnosťou, o akej sa im ani nesníva. Konštantné volanie a písanie fyzických listov či e-mailov od niekoľko tisíc, či pár desiatok tisíc ľudí vytvorí väčší predpoklad na zmenu a je oveľa účinnejší ako postávať na námestí a skandovať.

 

Záver

Možno protestujúci toto vedia, možno cieľom naozaj je len vyventilovať sa a ukázať sa pred verejnosťou, nie dosiahnúť zmenu. Zmena je totiž niečo, o čom ľudia nadšene rozprávajú, ale nevynaložia efektívnu námahu aby ju aj privodili.

 

Ďakujem za prečítanie a prajem veľa šťastia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

TECH

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nebude zložitejšia ako tankovanie paliva.


Už ste čítali?